Sponsorlu Bağlantılar

Kredi Notu Ne Demektir?

2 yıl önce
97 kez görüntülendi

Kredi Notu Ne Demektir?

Kredi Kayıt Bürosu’nun belirlediği bir değerlendirme sistemi kredi notu olarak tanımlanabilir. Bankalara kredi çekmek için başvuru yaptığınızda onların sizin kredi başvurunuz cevaplandırmadan önce yapacakları ilk iş kredi notunuzu incelemek, risk raporunuzu değerlendirmektir. Tek başına olmasa da kredinin çıkması için kredi notu oldukça önemli olarak kabul edilmektedir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Kayıt Bürosu sizin bankalarla yaptığınız tüm işlemleri kayıt altına alır. Kullandığınız kredi kartlarını ödeme durumunuz, önceden kredi çekip çekmediğiniz, başvurularınız, ödeme gecikmeleri, yasal takibe giren ödemelerin olup olmadığı gibi tüm detaylar bu büro tarafından görülür. Elde edilen verilere göre de 0 ile1900 arasında bir puanlama yapılır. Puanlamada kredi kartı ödemelerinde gecikme olmaması %30 civarında etkiyle en fazla orana sahiptir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalara yapılan başvurunuzun olumlu yanıtlanması için kredi risk durumunun düşük olması, yani puanınızın 1450 ve üzerinde olması gerekir. Bu puanın üzerindekiler düşük risk grubundadır ve kredi çıkma olasılığı daha fazladır. 1400 altındakiler daha yüksek risk grubu içinde olduklarından kredi çıkma olasılığı azdır.  İdeal puanlama 1500 ve üzeri şeklinde düşünülebilir. Ancak bu puanlamanın krediyi çıkarması için garanti olduğu düşünülmemelidir.  Çünkü sadece değerlendirmede önemi olan etkendir, kesinlik arz etmez.

Yükseltmek İçin Ne Yapılır?

Kredi notunuzu kredi kayıt bürosundan öğrenebilirsiniz. Eğer notunuz 1400 ve altıysa, bunu yükseltmek için önce risk raporunuzu inceleyebilirsiniz. Böylece nerelerde düşme olduğunu görebilir ve bunları düzeltmeye çalışabilirsiniz. Asgari kredi kartı borcu ödemelerinde oluşan birkaç günlük gecikmeler bile notu düşürebildiğinden detaylıca çalışma yapmak gereklidir. Ayrıca belirli bir süreye ihtiyacınız olur. Yani bir süre devamlı şekilde iyi halde kalmak gerekir. Eğer yasal takip halindeyseniz, borcunuzu olabilecek en kısa zamanda yapılandırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Kredi Kartı Hangisi? başlıklı makalemizde En İyi Kredi Kartı Hangisi, en iyi kredi kartları ve kredi kartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık