Sponsorlu Bağlantılar

Kredi Risk Merkezi Nedir?

3 ay önce
55 kez görüntülendi

Kredi Risk Merkezi Nedir?

Kredi Risk Merkezi Nedir?                                             

28 Haziran 2013 tarihinde Türkiye Bankalar Birliği tarafından kredi risk merkezi uygulamaya geçmiştir.

Kredi risk merkezi, finansal kuruluşların (bankaların) kredi ürünleri tüketicilerine yönelik risk bilgilerini toplamasıdır. Gerektiğinde bu bilgiler 3. Şahıslarla da paylaşılabilmektedir.

Kredi risk merkezinin uygulamaya geçmesinden sonra ülkemizin bankası olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası hesaplarında bulunan kara listeler merkeze aktarılmıştır.

Kara liste demek, müşterilerin ödeme yapmaması sonucunda mahkeme sonucunda 5 yıl boyunca kredi alamama durumu diyebiliriz.

Bu nedenler bankalar, kredi ürünü talebinde bulunan müşterilerin talebini değerlendirmek amacı ile Merkez Bankasının referanslığıyla bilgi almak için bu listelere başvurmaktadır.

Kredi Risk Merkezinde Yenilikler

Kredi risk merkezi geçtiğimiz günlerde yenilik yaparak, yeni bir yapılandırma ile artık bankaların başvuracakları birim kredi risk merkezi verileri olacaktır.

Bu yeni düzenleme ile kredi risk merkezi nedir? Sorusunun cevabı aslında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) bağlı olarak faaliyetlerini yöneten bankalar ve diğer çeşitli finansal kuruluşlar, kredi ürünlerine başvuran müşteri bilgilerini, Türkiye Bankalar Birliği Merkezi aracılığıyla bankalar ile paylaşması diyebiliriz.

Böylece bankalar, kredi talebi bulunan müşteriler hakkında bir fikir sahibi olacak ve kendini güvence altına alacaktır.

Kredi Risk Merkezi Farklılığı

Kredi risk merkezi uygulaması ile getirilen yenilik ve farklılık, kişilerin mevcut bilgilerinin merkezde toplanarak 3. Şahıslarla paylaşılabilmesidir.

Tabi ki bankalar ile paylaşılan bu veriler, kişinin mahremiyetine zarar vermeyecek çerçevede ve müşterilerin özelini koruyacak şekilde olmaktadır.

Kredi risk merkezinin en önemli uygulaması da, Türkiye Bankalar Birliği’ne üye olan finansal kuruluşlar ve bankalar dışında gerçek ya da tüzel kişiler belirli ücretler ödeyerek kendisi ile ilgili de verilere ulaşabilmesi de kredi risk merkezinin attığı önemli adımlardandır.

 

Bir önceki yazımız olan Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizde düşük kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu hesaplama ve kredi notumu nasıl yükseltirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Kredi Risk Merkezi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık