Sponsorlu Bağlantılar

Findeks Sisteminin Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

3 yıl önce
227 kez görüntülendi

Findeks Sisteminin Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

Findeks Sistemiyle Gelen Yenilikler Nelerdir?   

Kredi puanı öğrenme sistemi olan Findeks, geçmişteki ve şu andaki bankalarla gerçekleşen tüm işlemlerin veri alarak not belirler. Findeks kredi notu ne kadar yüksek olursa risk azalır ve kredi çıkma olasılığı yükselir.

Findeks Kredi Notu Bileşenleri

Findeks kredi notu belirlenirken şu bileşenler önem kazanır:

  • Bireysel kredi kullanımı ve kredi kartı ödemeleri %30 oranında etki eder. Eğer ödemelerde düzensizlik varsa bu durum kredi notuna olumsuz yansır. Asgari tutarlardaki birkaç günlük gecikme bedeli dahi notun düşmesine neden olabilir.
  • Hâlihazırdaki borç ve hesap durumu %25 oranında etki eder. Teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri ve limitler, kredi notunu belirleyen etkenler arasındadır.
  • Yakın zamandaki kredi açılış durumu %20 oranında etki eder. Ödeme performansı belli olmayan ama açılan kredi, kişinin ödeme riskini artıran bir durum olduğundan kredi notunda etki eder.
  • Kredi kullanım yoğunluk durumu %15 oranında etki eder. Düzenli kredi kullanan ve ödemesinde sorun olmayan bir kişi, hiç kullanmayan kişilere göre daha yüksek olabilir.

Findeks Kredi Notu Sisteminin Yenilikleri

Kredi notunuzu belirleyen bu sistem aynı zamanda sizin özet risk raporunuzu da özet halinde sunar.  Findeks uyarı hizmetleri, findeks takipçi hizmeti ve danışmanlık, findeks kredi notuyla elde edilen yeniliklerdendir. Findeks danışmanlık sayesinde kredi notunuzun durumunu daha iyi duruma getirmek ve detaylı bir analiz yapma imkânı bulursunuz. Bu sayede kredi zamanlamanızı da ayarlayabilirsiniz. Yine findeks uyarı hizmeti de sizin kredi notunuzun belli bir seviyeye gelmesine paralel şekilde çalışır. Bu sayede ödeme ve başvurularınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz. Findeks takipçi sistemi de daha çok güvenlik açısından avantaj sağlar. Sizin izniniz olmadan kartınızdan yapılan ödemeleri size haber verir.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu findeks.com ve kredi puanımı nasıl öğrenebilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Findeks Sisteminin Getirdiği Yenilikler Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık