Sponsorlu Bağlantılar

Bankaların EFT Saatleri

3 yıl önce
209 kez görüntülendi

Bankaların EFT Saatleri

Bankaların EFT Saatleri

EFT yani Elektronik Fon Transferi, günümüzde en çok kullanılan para transferi methodlarından biridir. Farklı bankalarda bulunan hesaplara para göndermeye ya da para almaya yarayan EFT sistemini bankaların belirlediği saatler içerisinde yaparsanız paranız aynı gün içerisinde istediğiniz hesaba aktarılmış olur.  Fakat bu saatler dışında işlem yapmanız durumunda bir sonraki iş gününe kadar paranızın aktarımı mümkün olmamaktadır.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT ile para transferi yapmak istiyorsanız size en yakın banka şubesinden işleminizi gerçekleştirebileceğiniz gibi bankaya ait internet ya da mobil şubelerinden de EFT yapabilirsiniz. Bu üç yol en sık kullanılan sistemler olsa da bankadan bankaya bazı farklılıklar olabilmektedir. EFT işlemi yaparken IBAN numarasına ya da hesap numarasına göre işlem yapabilirsiniz. Eğer para göndereceğiniz hesabın IBAN numarasını kullanarak işleminizi yapmak istiyorsanız IBAN numarasının yanı sıra alıcı adı soyadı ve gönderilecek tutar bilgilerini de girmeniz gerekmektedir. Hesap numarası ile işlem yapmak için para göndereceğiniz hesabın ait olduğu bankanın şube kodu, hesabın numarası, alıcı adı soyadı ve yine gönderilecek tutar girildikten sonra işlem onayı verilebilir.

EFT Saati ve Ücreti Nedir?

EFT işlemleri bankalar arası para transferi olduğu için ücretlidir. Bankadan bankaya değişik ücretler alınsa da çoğunlukla 2,5 ve 5 lira arasında bir fiyatla kısıtlanmıştır.

EFT saatleri bankaların büyük bir çoğunlukla 09:00 ve 16:30 arasındadır. Fakat bankaya göre esneklik olabilmektedir. Örneğin Ziraat Bankası EFT saatleri 08:30 – 17:00 arasındayken İş Bankası 09:00 – 17:00 saatleri arasında EFT işlemi yapmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise hafta içi günleri için olan bu saatlerin dışında yapılan her EFT işlemi bir sonraki iş gününe sarkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu findeks.com ve kredi puanımı nasıl öğrenebilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık