Sponsorlu Bağlantılar

Tüketici Kredisi Vadeleri 2016

3 yıl önce
895 kez görüntülendi

Tüketici Kredisi Vadeleri 2016

Tüketici Kredisi Vadeleri 2016

Bireyler kredi alırken kredi faiz oranlarına oldukça dikkat etmektedir. Ancak kredi faizlerden daha önemli bir şey varsa o da kesinlikle kredinin vadesidir.

Çünkü unutmayın ki aldığınız kredinin vadesi ne kadar uzun ise taksitler o kadar küçük ve ödemeler o derece kolay olmaktadır.

2014 yılı haziran ayına kadar tüketici kredi vadeleri 5 yıla kadar olabilmekteydi. Bu yüzden daha fazla kredi kullanabilmekte ve kullandığımı kredileri uzun sürede rahatlıkla ödeyebilmekteydik.

Ancak bu 2016 yılında değişmekte ve biraz daha tüketiciler için kredi ödeme zorlanmaktadır.

Tüketici Kredisi Vadeleri Değişikliği

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu ( BDDK) bir açıklamasında, vadelerin uzun olması nedeniyle bireylerin ödemelerin kolay olacağını düşünerek çok fazla borçlandığını belirtmiştir.

Böylece bireylerin, fazla borçlanması, üzerinde borç yükünün olması ve borç stokunun fazlalaşması nedeniyle bireysel kredilerin vadeleri kısaltmıştır.

Tüketici Kredi Vadeleri 2016 yılından daha önce 2015 yılında alınan kredinin türüne göre çeşitli vadeler belirlenmiştir.

Getirilen kısıtlama sonucunda, otomobil krediler 48 aya ve bireysel krediler 60 aydan 36 aya indirilmiş ve vadelerin indirilmesi hala devam etmektedir.

Ancak ödemelerin zorlaşması üzerine Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) vadelerin tekrar uzatabileceğini açıklamıştır.

Tüketici Kredileri Uzayacak Mı?

2015 yılının eylül ayında belirtilen tüketici kredi vadeleri uzatılması gündeme alınmıştır. Çeşitli değerlendirmeler yapılmış ve yapılan değerlendirmelerde 36 ay olan kredi vadeleri 48 aya çıkarılabilir düşüncesi öne sürülmüştür.

Muhtemelen 2016 yılının ikinci yarısına 48 ay vadeli krediler verilmeye başlanacaktır.

Böyle uzatılmalar olursa bankaların reklamları aracılığıyla haberleri alabilirsiniz. Vadelerin tekrar uzatılması kararı, kredi kullanıcıların ödemede zorlanması ve takibe düşmeleri nedeniyle ortaya çıkmıştır ve tüketicinin refahı için böyle bir karar alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan 48 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi, 48 ay vadeli kredi ve 48 ay vadeli kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüketici Kredisi Vadeleri 2016 Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık