Sponsorlu Bağlantılar

Senetler Bankalarda Bozdurulur Mu?

2 yıl önce
80 kez görüntülendi

Senetler Bankalarda Bozdurulur Mu?

Senetler Bankalarda Bozdurulur Mu?

En eski kredi yönteminden olan senetler, bir mal veya hizmet karşılığında imzalan bir çeşit sözleşmedir.

Kredi kartı ya da para gerekmeden, belirlenen vadelerde kabul edilen faiz oranı karşılığında ödeme planı hazırlanması işlemidir. Eskiden kredi kartları yokken bir çok alışveriş senet karşılığında yapılmaktaydı. Senetle alınan arabalar, arsalar ya da ev eşyaları halen bazı semtlerde aktiftir ve senetler zamanında ödenmediğinde yasal bir yaptırım söz konusudur.

Bazı kişiler ödenmeyen senetlerle uğraşmak istemezler. Bu durumda senetler bankalarda bozdurulur mu sorusunu çok sık soran siz okuyucularımız için biz de detayları araştıralım dedik.

Senet Nasıl Kırdırılır?

Senetin bankalarda bozdurulması işlemine kırdırmak denir. Ancak bunun belirli şartları vardır.

Vadesi gelmemiş olan senetleri bankalar alabilir. Bu durumda belirli bir süre sonrası ödenmeyen borçlar için protesto çekilir ve yasal süreç işleme başlar. Bunun karşılığında komisyon alan bankalar, bir çok kişinin tercih ettiği senet kırdırma yöntemi sayesinde de para kazanırlar.

Senetlerin kırdırılması vadesi gelmeden mümkündür ve bu vadenin gelmesi durumunda alacağın banka tarafından tahsil edilmesi bu yöntem ile mümkündür.

Senetlerin Tahsil Edilmesi Nasıl Olur?

Normal şartlarda vadesi gelen bir senet, seneti imzalayan mudi tarafından düzenli olarak ödendiğinde, her bir senet ona verilir.

Senetler bitene kadar bu böyle devam eder ve son senet kalıncaya kadar alacaklı senetleri tek tek ödeme yapıldıkça geri verir. Ancak ödememe durumunda borçlu ve alacaklı arasında bir anlaşma sağlanmazsa, senet bankaya devredilebilir. Bunu alacaklının yapması gerekir.

Senet tahsilatı konusunda müşteri temsilcisi, alacaklıyı gerekli adımlar konusunda bilgilendirir ve yönlendirir. Bu sayede alacağın tahsil edilmesi sağlanmaya çalışır ama bu yöntemde de kesin bir tahsilat söz konusu değildir.

Bir önceki yazımız olan Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizde düşük kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu hesaplama ve kredi notumu nasıl yükseltirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık