Sponsorlu Bağlantılar

KKB Kredi Risk Raporu Nasıl Çıkartılır?

2 yıl önce
60 kez görüntülendi

KKB Kredi Risk Raporu Nasıl Çıkartılır?

Kredi Kayıt Büroları, bankalara kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin kredi almaları için değerlendirmelerinin yapıldığı bir veri toplama alanıdır. Bankalar kredi başvurusu yapan kişilerin bilgilerini görmek risk raporlarını incelemek üzere KBB’ye başvuru yaparlar. Bu sayede o kişi ya da kurumun geçmişteki ödeme durumları, gecikmeler, yasal takip durumu ve tüm banka işlemleri görülebilir. Bu durum rapor halinde çıkarılabilir. Buna da genel olarak kredi risk raporu denir.

Düşük ve Yüksek Risk Grupları

Kredi almak isteyenlerin kredi notlarının yüksek olması, düşük risk grubunda yer alması gerekmektedir. Örneğin 1400 ve altı kredi notu olanlar yüksek riskli 1450 ve yukarısı da düşük risk grubunu oluştururlar. Bankalar için bu değerlendirme kredi verirken önem kazanır. Çünkü kişilerin borçlarını düzenli ödeme ve gelir dengeleri ile ilgili fikir verir.

Risk Raporu Ne İçin Alınır?

Eğer kredi notunuz düşükse ve bunu yükseltmek istiyorsanız kredi risk raporu alabilirsiniz. Bu sayede nerede düşük not aldığınızı görerek puanınızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda da bu rapor gerekebilir. Ancak raporun alınması sizin hazırlıklı olmanız açısından önemlidir. Böylece başvuru yapacak zamanı doğru belirleyebilir, daha avantajlı olabilirsiniz.

Kredi Risk Raporu Nereden Alınır?

Kredi risk raporu almak ve notunuzla beraber tüm detayları görmek istiyorsanız öncelikle Kredi Kayıt Bürosu’na üye olmanız gerekir. Bunun için kurumsal web sitesine girebilirsiniz.  Kayıt olduktan sonra risk raporunu alabileceğiniz yerler şu şekildedir:

  • Kuruma üye olan bankaları tümünden, şube aracılığıyla, bazı bankaların internet şubeleri aracılığıyla
  • Bazı ATM’lerde belirli bir ücret karşılığında
  • SMS ile , -Riskim- yazıp Vergi Kimlik veya TCKN son dört rakamını 4552’ye gönderebilirsiniz.
  • Kredi Kayıt Bürosu’nun kendi sitesinde kredi risk raporu bölümünden öğrenmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizde düşük kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu hesaplama ve kredi notumu nasıl yükseltirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık