Sponsorlu Bağlantılar

Kara Liste Affı Yeniden Gündemde 2016

2 yıl önce
936 kez görüntülendi

Kara Liste Affı Yeniden Gündemde 2016

İnsanlar, geçim sıkıntısı yaşadıklarında ya da yeni bir şey satın almak istediklerinde, kredi kartlarına başvurmaktadır. Türkiye’de, bir bankadan kredi ya da kredi kartı alındığı ancak, ödemelerin düzenli olarak yapılmadığı takdirde, bankalarla sorunlar yaşanmaktadır. Bankalar, ödemelerin yapılması için 3 aylık bir süre tanımaktadır. 3 ay dolduğunda, ödeme halen yapılmamış olursa, banka,  müşterinin ismini kırmızı kalemle çizmekte ve birlikte çalışılmaması gereken müşteri listesine o kişiyi almaktadır. Bunun üzerine banka, hukuk büroları ile iletişime geçerek, ödemelerin yapılması hususunda, müşterinin üzerine baskı uygulamaktadır. Ödemeler yapılmadığı takdirde, faizin arttığı belirtilmekte ve müşteri de uygun bir dille tehdit edilmektedir. Böylelikle de, müşteri, kara liste affı bekleyenler arasına girmektedir.

Bankaya, gereken zamanda ödemeyi gerçekleştirememiş olan herkes, kara liste affının peşine düşmektedir. Kara liste affı yeniden gündemde başlığı ile haberler çıkmakta ve kara listedeki kişiler de umutlanmaktadır.

2012’de Kara Liste Affı

Merkez bankasından edinilen bilgilere göre, 2008 yılından 2012 yılına kadar, yaklaşık olarak 2 milyon insanın kara listeye girdiği görülmektedir. 2 milyon, borçlarını ödeyememiş 2 milyon insan olarak düşünüldüğü zaman, oldukça büyük bir rakamdır.

2012 yılında ise, Merkez Bankası’nın listeyi devretmeden önce yeniden temize çektiği bilinmektedir. 2012 yılında, borcunu geç de olsa ödeyenler, borcunu kapatanlar ya da yanlışlıkla listeye girenler ayıklanmıştır. Kara liste affı yeniden gündemde başlığı altındaki haberlerin büyük çoğunluğu 2012 yılına aittir.

2016 Yılı İçin Kara Liste Affı

2016 yılının, 8. Ayında, hükümetin kredi kartı mağdurları için bazı çalışmalar yaptığı bilinmektedir. Bu çalışmalarda, kredi kartında taksitlerin arttırılması yönünde düzenlemeler yapıldığı görülmektedir. Ayrıca, borçlara da yapılandırmanın geleceği belirtilmektedir. Tüketici kredilerindeki 36 ay sınırlandırmasının da 48 aya çıkarılması beklenmektedir. Kara liste affı yeniden gündemde 2016 haberlerine ilişkin açıklamalar, genel olarak taksitlerin arttırılacağı ve sürenin uzatılacağı yönündedir.

Bir önceki yazımız olan Acil Borç Para Veren Tefeciler başlıklı makalemizde borç para veren tefeciler ve borç para veren tefecilerin numaraları hakkında bilgiler verilmektedir.

Kara Liste Affı Yeniden Gündemde 2016 Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık