Sponsorlu Bağlantılar

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yasal Kanuni Takip Süreci

2 yıl önce
536 kez görüntülendi

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yasal Kanuni Takip Süreci

Kredi ya da kredi kartı borcu, günümüzde insanların en çok karşılaştığı sorunlardan biridir. Ekonomik zorlukların getirdiği maddi sıkıntılardan dolayı pek çok insan kredi çekmekte ya da kredi kartı almakta fakat gelirleri doğrultusunda yeterli borç ödeme işlemini yapamamaktadır. Bu durumun sonuçları pek çok yasal işleme neden olabilir ve en sonunda hapis cezası ile sonuçlanabilir.

Yasal Takip Süreci

Bankaya olan borcunuzun maksimum ödenmeme süresi 90 günle sınırlandırılmıştır. 90 güne kadar borcunuzun bir kısmını öderseniz ya da borcunuzu taksitlendirmek isterseniz bankalar bu konuda gerekli işlemleri yapmaktadır ve yasal takip sürecine girmenize engel olmaktadır. Fakat size verilen bu 90 günlük süreç boyunca borcunuz hakkında hiçbir işlem yapmazsanız banka borcunuzu avukata verme yetkisine sahiptir. Borcunuz yani borç dosyanız avukata verildiği andan itibaren yasal takip sürecine girmiş olursunuz ve isminiz kara listede yer alır. Kara listeye girmek pek çok sıkıntıyı beraberinde getirebilir fakat kırmızı kalem yemek kadar kötü bir olay da değildir. Kırmızı kalem yemek ve kara liste arasındaki tek fark borcunuzun büyüklüğüdür.

Yasal takip süreci başladığı andan itibaren tüm bankalarla iletişime geçmeniz engellenir. Sadece mevduat hesabınızı kullanmaya hakkınız vardır. Borcunuzun tamamını ödeyene kadar herhangi bir banka işlemi yapmanız, kredi talebinde bulunmanız ya da kredi kartı için başvuru yapmanız mümkün değildir. Eğer kara listedeyseniz borcunuzun tamamını ödedikten 5 yıl sonra bankalar tarafından size ikinci bir şans verilir ve tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat kırmızı kalem yeme durumunda borcunuzun tamamını ödeseniz ve üzerinden 5 yıl geçse bile kredi başvurusunda bulunamayabilirsiniz. Bankalarda tekrar etkileşime geçebilmek ve bu işlemleri tekrar yapabilmek için merkez bankası tarafından hakkınızda onay işlemi çıkması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi başlıklı makalemizde kkb kredi sicili kötü olana kredi ve kredi notu kötü olan nasıl kredi alır hakkında bilgiler verilmektedir.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yasal Kanuni Takip Süreci Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık