Sponsorlu Bağlantılar

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

2 yıl önce
397 kez görüntülendi

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Zamanında ödemesini geciktirdiğiniz ya da ödemediğiniz kredi ya da kredi kartı borçlarınız, gelecek yıllarda almak istediğiniz krediler karşısında size bazı engeller oluşturabilir. Son zamanlarda ortaya çıkan kara liste, kredi notu ya da kredi sicili gibi başlıklar da size engel çıkaran temel unsurlardandır.

Kredi Sicili ve Kredi Notu

Birbirine çok benzetilen, bazen aynı şeymiş gibi algılanan kredi sicili ve kredi notu, birbiriyle alakasız iki farklı konudur. Kredi sicilinin temizlenmesi kolay değildir. Veri tabanına girilmiş olan tüm kredi geçmişiniz, ödemediğiniz ya da geciktirdiğiniz borçların hepsi kredi sicilinizde gözükmektedir. Banka hesaplarınızın durumuna göre şekil alan notlandırmaya ise kredi notu adı verilmektedir. Örneğin, kredi kartı borçlarınızı öderseniz zaman içerisinde kredi notunuzun arttığını görebilirsiniz fakat uzun süre borç ödemediğinizde kredi notunuz dibe vurur ve sonunda kara listeye girebilirsiniz. Kredi almanıza onay veren ya da almanızı engelleyen işlem de kredi notudur. Buna verilecek en küçük örnek ise 90 gün boyunca borç ödemesi yapmamanız. Eğer 90 günlük süre boyunca kredi kartı borcunuzu ödemezseniz kredi notunuz düşüşe geçer ve bunu düzeltmek için ödemelerinizi aksatmadan yapmanız gerekir.

Banka Sicili Nasıl Silinir?    

90 gün boyunca borç ödemediğinizde hakkınızda yasal takip süreci başlar. Borcunuz, banka tarafından avukata verildiği andan itibaren kara listeye girmiş olursunuz. Kara listeden çıkmak içinse öncelikle borçlarınızın tamamını ödemeniz gerekmektedir. Borçlarınız bittiği zaman direkt olarak sicilinizin silinmesi mümkün değildir. Borç kapanma tarihinden itibaren beş yıl boyunca bankalardan kredi çekemezsiniz ve kredi kartı alamazsınız. Sadece mevduat hesabınızı kullanabilmenize izin verilmektedir. Beş yılın sonunda da merkez bankası tarafından size bir kez daha kredi kullanma hakkı tanınır.

Bir önceki yazımız olan Hangi Kredi Uygun? başlıklı makalemizde bankalardan uygun kredi alma yöntemi, hangi bankaların konut kredisi avantajlı ve hangi kredi uygun hakkında bilgiler verilmektedir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık