Sponsorlu Bağlantılar

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

2 yıl önce
320 kez görüntülendi

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Bankalarla herhangi bir iletişimi olan herkesin kredi sicili bulunmaktadır. Kredi sicili, kişinin hayatı boyunca çektiği kredilerin, kullandığı kredi kartlarının, ödemediği ya da geciktirdiği tüm borçların yazılı olduğu bir veri tabanıdır. Zamanında aldıkları kredileri ödemeyen, ödemesini düzensiz yapan ya da geciktiren kişiler daha sonra herhangi bir bankadan tekrar kredi çekmek istediklerinde kredi sicillerinin bozuk olması sebebiyle sorun yaşayabilirler. Bu durum borçların büyüklüğüne göre kara listeye girme ya da kırmızı kalem yeme gibi durumlara da sebebiyet verebilmektedir. Fakat sizin tekrar kredi alamamanızın sebebi sadece kredi siciliniz değildir. Yani kredi sicilinin bozuk olması nedeniyle hayatınız boyunca kredi alamazsınız diye bir kural bulunmamaktadır.

Kredi Sicili ve Kredi Notu

Kredi sicili ve kredi notu genelde aynı zannedilen fakat bankacılık literatüründe birbirinden farklı iki terimdir. Kredi sicili yukarıda bahsettiğimiz gibi sizin tüm banka geçmişinizi içeren bir veri tabanıdır. Kredi notu ise ödemelerinize ve mali gelir giderlerinize bağlı olarak bankalar tarafından size verilen bir notlandırmadır. Kredi çekmek istediğiniz zaman asıl olarak bakılan şey ise sizin kredi notunuzdur. Bu nedenle kredi siciliniz kötü durumda olsa bile kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekmektedir.

Kredi Sicili Bozukken Kredi Çekmek

Eğer kredi siciliniz bozuksa ve yine de kredi çekmek istiyorsanız bunu direkt olarak yapamazsınız. Öncelikle kredi notunuzu arttırmanız gerekmektedir. Bunun için de üzerinizde bulunan tüm borçları ödemelisiniz. Borçlarınızın tamamını ödediğiniz zaman kredi notunuz artacaktır. Kara listeye girme ya da kırmızı kalem yeme gibi bir durumunuz yok ise kredi notunuz çekmek istediğiniz kredi miktarına uygun olduğu zaman işleminizi yapabilirsiniz. Kara listeye girdiyseniz ya da kırmızı kalem yediyseniz bu işlem için 5 yıl daha bekleyerek daha sonrasında başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tarım Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde tarım kredisi nasıl alınır ve tarım kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık