Sponsorlu Bağlantılar

Kredi Kartı İle Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

2 yıl önce
276 kez görüntülendi

Kredi Kartı İle Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Günümüzde internet, kullanıcılarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bunların başında alışveriş yapma, bankacılık işlemleri, devlet ile ilgili bazı işlemler ve kredi kartı ile yapılabilen bütün işlemler gelmektedir.

Kredi kartı kullanımının artması ile internetten ödeme yöntemleri de gelişmiş hatta çoğu insan bu yöntemleri kullanarak fatura ve diğer ödemelerini yapmaya başlamıştır. Kredi kartı ile yapabileceğiniz ödemeler arasında Motorlu Taşıtlar Vergisi de yer almaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’nda düzenlenmiş ve araç sahiplerinden yılda iki kere alınan vergidir. Motorlu Taşıtlar Vergisi yalnızca kara taşıtları için değil uçak, helikopter ve bütün motorlu taşıtlar için geçerli olan bir vergi türüdür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi yıl içerisinde birincisi Ocak ayında ikincisi ise Temmuz ayında olmak üzere iki defa ödenmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken dikkat edilen birkaç önemli nokta bulunur. İlk olarak aracın; otomobil, motosiklet, kamyon, tır, otobüs gibi bir araç olup olmadığına bakılır. Otomobil ya da motosiklet ise aracın yaşı ve silindir hacmi göz önüne alınır. Otobüslerde ise aracın yaşı ve oturma kapasitesi Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken dikkat edilen unsurlar arasında yer alır. Kamyonlar için alınacak olan vergi de aracın yaşı ve azam toplam ağırlığı baz alınarak vergi alınır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemleri il veya bulunduğunuz ilçenin vergi dairelerinde yapılmaktadır. Vergi daireleri dışında anlaşmalı bankalar yolu ya da internet bankacılığı üzerinden de ödeme işlemi yapılmaktadır.

Kredi kartı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemi yapmak için https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU adresinden borcunuzu sorgulamanız gerekmektedir. Borç sorgulama işlemini tamamladıktan sonra kredi kartı ile ödeme sayfasına devam ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Western Union Para Gönderme Komisyon Ücretleri başlıklı makalemizde Western Union ile nasıl para gönderilir, Western Union komisyon ücretleri ve Western Union para gönderme hakkında bilgiler verilmektedir.

Kredi Kartı İle Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık