Sponsorlu Bağlantılar

Kosgeb Nedir Nasıl Başvurulur?

3 yıl önce
424 kez görüntülendi

Kosgeb Nedir Nasıl Başvurulur?

KOSGEB Nedir Nasıl Başvurulur?

1990 senesinden bu yana kendi işini kurmak ve büyütmek isteyenler için destek kredi sağlayan KOSGEB, belirli bir limite kadar olan ödenekleri hibe ederek büyük fayda sağlıyor. Ancak KOSGEB’ten kredi almak için belirli şartların yerine getirilmesi isteniyor. U şartlar yerine getirildikten sonra değerlendirme süreci de başlamış oluyor.

Girişimcilik Eğitimi

Hibe ya da geri ödemeli kredi için kendisine başvuranların öncelikle girişimcilik eğitimi alması gerekiyor. KOSGEP tarafından ücretsiz olarak verilen bu eğitim 70 saat uygulamalı olarak yapılıyor.  Bu eğitimlerle ilgili yer ve zaman bilgileri kurumun resmi web sitesinde güncel şekilde bulunabiliyor.

Proje Hazırlama

Alınan eğitimde sonra diğer aşama iş planı hazırlığı yapmak. Bu plan, sizin ne t,r bir iş için başvuru yaptığınızı, hangi malzemeleri kullanacağınızı, ne tür işletme olacağı, kar beklentinizi ve bunun gibi detayları içeriyor. Ancak tam prosedür için yeterli dokümana ulaşmak ve gerekirse yardım almak önemli. Çünkü gelişigüzel yapılan projelerin çoğu geri dönüyor, kabul edilmiyor. İyi bir proje hazırlanırsa kredinin çıkma ihtimali de artıyor.

Başvuru Süreci ve Veri Tabanı Kaydı

Kredi almak için KOSGEB başvuru belgeleri ile hazırlanan proje kuruma sunuluyor. Kurum yetkilileri değerlendirme yapar ve ön değerlendirme sonucunu diğer kurula sunar. Birkaç farklı açıdan iş planınız değerlendirildikten sonra onaylanır ya da onaylanmaz. Eğer onay verilirse,  KOSGEB sitesi üzerinden veri tabanı kaydı yaptırmanız gerekir. Siteden alınan parola ve şifre sonrasında beyanname doldurularak gerekli belgelerin tamamı hazırlanır ve kredi beklenir.

KOSGEB Hibe Kredisi

Harcamalarınız eğer 50 bin TL üzerinde değilse, önce kendiniz bu parayı karşılayarak iş yer açabilir, daha sonra yapılan masrafları faturalatarak olduğu gibi geri alabilirsiniz. Harcamalarınız 50 bin’i aşarsa da yine faizsiz kredi desteğinden yararlanabiliyorsunuz

Bir önceki yazımız olan Kredi Kayıt Bürosu Nedir? başlıklı makalemizde kredi kayıt bürosu nedir, kredi referans sistemi ve kredi risk raporu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kosgeb Nedir Nasıl Başvurulur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık