Sponsorlu Bağlantılar

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

3 yıl önce
180 kez görüntülendi

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Son yıllarda adını çok fazla duyduğumuz iş güvenliği uzmanlığı, her türlü iş yeri için zorunlu hale gelmiştir.

İş yerlerinin sınıflandırılmasına göre belirlenen risk gruplarında bazı zorunluluklar söz konusudur. Bu zorunlulukların amacı, işçilerin sağlığı ve güvenliği için gerekli olan tedbirlerin alınmasıdır. Ayrıca sağlık personeli bulundurma zorunluluğu da getirilen iş yerlerinde, tehlike sınıfına göre belirli aralıklarla tetkikler yapılır.

İş güvenliği uzmanı olabilmek için;

  • Mühendislik ve Mimarlık fakültelerinden mezun olmak,
  • İşçi sağlığı ve güvenliği bölümlerinden mezun olmak,
  • Fizikçi, biyolog ve kimyager gibi unvanlara sahip olanlar,
  • Teknik öğretmenler,
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri gibi mesleklere sahip olanlar iş güvenliği uzmanı olabilir.

İş Güvenliği Uzmanı Belgesi Nasıl Alınır?

İş güvenliği uzmanı olmak için, A, B ve C sınıfı belgeye sahip olmak gerekmektedir. Bu belgenin alınması için gerekli olan eğitimi almaları gerekmektedir.

A sınıfı belge sahipleri her yerde, B sınıfı belge sahipleri Az tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinde, C sınıfı belge sahipleri ise sadece az tehlikeli iş yerlerinde görev alabilirler. İş güvenliği uzmanı belgesi alan kişilerin önce bir kursa başlamaları, daha sonra da sınava girmeleri gerekmektedir.

Sınavda başarılı olan adaylara C sınıfı belge verilir ve çalışma sürelerine göre sınıf yükseltilir. Ayrıca İş Güvenliği Uzmanı olarak yüksek lisans yapmış olan adaylar direk sınava katılır, doktora yapmış olanlar ise sınava girmeden görev yapabilir.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl İş Bulur?

İş Güvenliği Uzmanı tehlike sınıfında yer alan şirketlerde bulundurulması zorunlu olan bir meslek grubudur. Bu yüzden iş bulma süreci kolaydır. Ancak dileyen kişiler bakanlığın havuzuna kaydını yaptırabilir.

İş bulma konusunda pek sorun yaşanmayan bu yeni meslek dalında, eğitimin yenilenmesi ve yenilikler hakkında güncel bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık