Sponsorlu Bağlantılar

Kredi Notu Neden Düşer?

2 yıl önce
304 kez görüntülendi

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu, bankalar ile ilgili yaptığınız işler sonrasında (kredi kartı kullanımı, kredi çekmek…) bütün finansal faaliyetlerinizin Kredi Kayıt Bürosu altında toplanarak analiz edilmesi sonucunda ortaya çıkan puanlama sisteminin adıdır.

Bankalar ile ilgili bir işlem yapacağınız zaman ilk önce kredi notunuza bakılır. Kredi notunuz düşük ise yapacağınız işlemde buna göre kısıtlanmaktadır. Örneğin; 50 Bin TL kredi çekmek istiyorsunuz ve kredi notunuz düşük ise banka size bu miktarı vermeyecektir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankalar aracılığı ile yaptığınız bütün finansal işlemler kredi notunuzu etkilemektedir. Yazının devamında kredi notu neden düşer sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

  • Kredi notunuzu etkileyen başlıca araçlardan bir tanesi kredi kartı kullanımıdır. Kredi kartınızın ödemelerini düzenli olarak yapmıyorsanız kredi notunuzda düşüş olacaktır. Bu yüzden ödemelerinizi düzenli yapmaya dikkat etmelisiniz.
  • Konut kredisi, bireysel kredi ya da taşıt kredisi aldınız fakat ödemelerinizi gecikmeli olarak yapıyorsanız kredi notunuz kesinlikle düşecektir. Kredi ödemelerinin bir gün gecikmesi bile kredi notunuzu düşüren etkenlerin başında gelmektedir.
  • Bir başkanıza kefil olmanız sizin kredi notunuzu düşüren sebepler arasında yer almaktadır. Kefil olduğunuz kişi ödemelerini düzgün yaptığı takdirde sizin de kredi notunuzun artmasını sağlayacaktır. Fakat ödemeleri düzenli bir şekilde yapmıyorsa ya da ödemiyorsa kredi notunuzu olumsuz olarak etkilenecektir ve düşecektir.
  • Aylık gelirinizin düşük olması çoğu zaman kredi çekmenize ya da kredi kartı kullanmanıza engel bir durumdur. Aynı zamanda kredi notunuzun düşmesini sağlayan nedenler arasında yer alır.

Yukarıda bulunan kredi notunu düşüren nedenlere dikkat ettiğiniz takdirde kredi notunuz yükselecektir. Kredi notu yükseltme için ödemelerinizin düzenli olması en önemli noktadır. Kredi notunuzun yüksek olması sizin için her zaman bir avantajdır.

Bir önceki yazımız olan Findeks Sisteminin Getirdiği Yenilikler Nelerdir? başlıklı makalemizde findeks kredi notu sistemi, findeks sistemi yenilikleri neler ve findeks sisteminin getirdiği yenilikler nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık